Masal Anne

TURKISH CATEGORY

TÜRKÇE KATEGORİ

Once upon a time! not your time, nor my time, but one time.


Evvel zaman içinde

 

NEW ADDED

FAVORITE STORIES 

Karınca ve Kalem

Küçük bir karınca, bir gün bir kalemin kâğıdın

üzerinde hareket ettiğini, çok güzel resimler

çizdiğini görür. Başka bir karıncaya

-Bir kalem gördüm, çok güzel ve şaşırtıcı

resimler çiziyor.
O karınca:
-Güzel ve şaşırtıcı resimleri çizen kalem değil, onu hareket ettiren, o kalemi tutan parmakların işidir, der.

Diğer karınca:
-Onu çizen parmaklar değil koldur, der.
Karıncalardan her biri ayrı ayrı düşüncelerini söylerler. Konu üzerindeki tartışma giderek büyür, hiç biri kendi aklı ve bilgisiyle bu işin içinden çıkamaz. Hiçbiri bilgileri ile işin asıl yapanını göremez. Sineğin Kaptanlığı

Sineğin biri, bir gün eşek idrarı içinde yüzen bir saman çöpünün üzerine kondu. Sinek eşek idrarı içinde gemi sürmeye başladı. Ben denizcilik ve kaptanlık okudum, bu işi öğrenmek için çok çalıştım. Şu denize ve gemiye bir bakın! Nasıl güzel kaptanlık yapıyorum! diyordu. Gururundan yanına varılmıyordu.

O, küçücük zihniyle büyük bir deryada gemi sürüyor, eşek idrarı ona uçsuz bucaksız bir deniz, saman çöpü de büyük bir gemi geliyordu. Çünkü bilgisi ve görüşü o kadardı. Herkes dünyayı kendi bilgisi ile görür. Birçok insan bu sinek misalidir. 


Aşkta Birlik

Aşığın biri sevgilisini evine gider, kapıyı çalar. Sevgili: kim o? Der. Aşık: benim.

Sevgili: var git, daha aşkta ham ve pişmemişlerin bu haneye girme zamanı gelmemiştir. Sen hamsın, aşk ateşinde yanman gerekir ki pişip olgunlaşasın, der.

Aşık çaresiz geri döndü. Bir yıl sevgiliden uzak olma ve ayrılık ateşinde yandı. Bir yılın sonunda yeniden sevgilinin evine geldi, korku ve edeble kapıyı çaldı. Ağzından edebsiz bir söz çıkmamasına dikkat ederek edeble duruyordu. Sevgili: kim o kapıyı çalan? Dedi. Aşık: ey gönül çalan dilber! Sensin, senin kendindir, sensin sen, dedi.

Sevgili kapıyı açtı. Şimdi sen ve ben bir olduk, içeri gel, dedi.
Sevgilinin hanesine aşktan gayrı bir şeyle gidilmez, o yolda edeb gerekir. Aşkın hanesine girmek, sevgiliye ulaşmak için; aşk ateşinde yanıp erimek, sevgiliyle bir olmak gerekir.


Hakkımda

FAIRY  TALES CATEGORY